Analītiķis: Ekonomikas kritums attīstības valstīs uzstāda jaunus antirekordus

Starptautiskās reitingu aģentūras Fitch suverēno reitingu nodaļas vadītājs Džeimss Makkormaks savā blogā laikrakstā Financial Times raksta, ka attīstības tirgu (Emerging Markets) kritums 2015.-2016. gados skārs rekordlielu skaitu valstu. Tāpat 30 vadošo attīstības tirgu kopējais IKP 2015. gadā ir zaudējis rekordlielus 6,6%, pie tam aģentūra uzskata, ka 2016. gadā attīstības tirgi turpinās kritumu. Iepriekšējie antirekordi tika uzstādīti 1998.-1999. gados.

emerging-markets

To valstu skaits, kuru IKP, izteikts ASV dolāros, 2015. gadā piedzīvojis kritumu, ir 23 no 30, salīdzinot ar 16 no 20 1998. un 2008. gados. Dž. Makkormaks par trim galvenajiem „dolāru IKP” krituma cēloņiem uzskata ASV dolāra nostiprināšanos pret pārējām pasaules valūtām, izejvielu cenu ievērojamu samazināšanos, kā arī IKP, izteikta vietējās valūtās, kritumu. Analītiķis atzīmē, ka divus no trim pamata faktoriem – dolāra nostiprināšanos un izejvielu cenu pazemināšanos – nacionālās varas iestādes nekontrolē un nevar tos iespaidot, savukārt visi mēģinājumi apturēt dolāra kursa kāpumu ar valūtas pārdošanas palīdzību ir izrādījušies neveiksmīgi.

Krievija un Brazīlija, atbilstoši Makkormaka vārdiem, ir saskārusies ar uzreiz visiem trim negatīvajiem faktoriem, kamdēļ, pēc Fitch prognozēm, Brazīlijas IKP dolāru izteiksmē nokritīsies līdz 2007. gada, bet Krievijas – līdz 2006. gada līmenim. (Pērn Krievijas IKP, izteikts ASV dolāros, kritās par 35%.) Līdzīga situācija ir vērojama Kolumbijā, Irākā, Kuveitā un Ukrainā, kuras IKP dolāru izteiksmē ir nokrities par vairāk nekā 20%, tomēr no šīm valstīm tikai Ukrainas IKP ir pazeminājies, arī izteikts nacionālajā valūtā.

Izvairīties no „dolāru recessijas” ir izdevās tikai tiem attīstības tirgiem, kuri nav atkarīgi galvenokārt no izejvielu eksporta, kā arī dažām valstīm, kuru IKP turpina pieaugt, iztekts nacionālajā valūtā. Pie tādām valstīm Fitch pieskaita Indiju, Filipīnas, Vjetnamu, Pakistānu un Bangladešu.
Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Jūs varat izmantot šādas HTML birkas un atribūtus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

VIRZIES ĀTRĀK, REDZI TĀLĀK, DOMĀ PLAŠĀK!

Seko mums