Globālie militārie izdevumi pērn palielinājušies par 0,4%

Globālie militārie izdevumi 2016. gadā pieauguši par 0,4%, salīdzinot ar 2015. gadu, sasniedzot $1,686 triljonus jeb 2,2% no visas pasaules IKP, liecina Stokholmas Starptautiska Miera pētījumu institūta (SIPRI) aplēses. Institūta pētnieki norāda, ka tas ir pirmais militāro izdevumu kāpums kopš 2011. gada, kad izdevumu kopsumma sasniedza $1,699 triljonus.

sipri

Lielākie militāri izdevumi tradicionāli ir ASV – $611 miljardi (+1.7%, salīdzinot ar gadu iepriekš). Tālāk seko Ķīna – $215 miljardi (+5,4%) un Krievija – $69,2 miljardi (+5,9%), kas apsteigusi 2015. gadā trešo vietu ieņēmušo Saūda Arābiju. Pēdējā pērn militāriem mērķiem iztērējusi $63,7 miljardus (-30%). Piekto vietu ieņem Indija – $55,9 miljardi (+8,5%).

SIPRI ziņojumā norādīts, ka 2016. gadā palielinājušies Eiropas valstu, it īpaši Austrumeiropas militārie izdevumi, galvenokārt dēļ attiecību ar Krieviju pasliktināšanās. Vienlaikus institūts atgādina, ka Krievijas militāriem izdevumi veido tikai 27% no NATO Eiropas valstu militārajiem izdevumiem.

Cita pagājušā gada tendence ir naftas eksportētājvalstu militāro izdevumu samazināšanās, kas skaidrojama galvenokārt ar šo valstu ienākumu samazināšanos un taupības pasākumiem. Tā izdevumus ievērojami samazinājušas tādas valstis kā Venecuēla (-56%), Dienvidsudāna (-54%), Azerbaidžāna, Irāka ( abām -36%) un jau pieminētā Saūda Arābija.
Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Jūs varat izmantot šādas HTML birkas un atribūtus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

VIRZIES ĀTRĀK, REDZI TĀLĀK, DOMĀ PLAŠĀK!

Seko mums