Jauno Latvijas pelnītāju, zaudētāju un dividenžu saņēmēju TOP 100 intrigas

Var šķist, ka Latvijas gada 100 lielāko pelnītāju, 100 lielāko zaudētāju un 100 lielāko dividenžu saņēmēju TOP 100 kā viss šai pasaulē pamazām kļūst par rutīnu – pozitīvu, konstruktīvu, bet tomēr – rutīnu.

pelnitaju_TOP_2014

Un kā nu ne. Īpašais žurnāla numurs. Preses konference. Stāsts par pirmajiem desmitniekiem. To jaunpienācēji un izkritēji. Nozares. Galvenās tendences. Apmēram vieni un tie paši jautājumi – pelnītājiem lielāka uzmanība, pārējiem mazāka. Paldies, uz tikšanos pēc gada. Jauki, stabili, prognozējami. Garlaicīgi?

Garlaicīgi tiešām var kļūt tiem, kuriem šie saraksti ir tikai pazīstamu un mazākpazīstamu uzvārdu un uzņēmumu nosaukumu virtenes, kas apcakinātas ar pēc būtības neko neizsakošiem skaitļiem. Piecas minūtes paskatījos, pašausminājos – un viss, ko tur vairāk. Fakts, ka Liene Greifāne pēc dzemdībām tik ātri atguvusi formu, ir daudz uzskatāmāks, saprotamāks, tuvāks – līdz ar to arī daudz interesantāks.

Ko tur protestēt un iebilst – arī šāds pasaules uzskats ir tiesīgs uz eksistenci. Jo īpaši tāpēc, ka tā pārstāvju ir nesalīdzināmi vairāk nekā to, kas šādos skaitļu un faktu salikumos spēj saskatīt ja ne gluži maģiju, tad noteikti intrigu un bez transcendentālām spējām atrisināmus noslēpumus.
Lūk, tikai daži nelielie “noslēpumi” no pēdējiem sarakstiem, kuru atrisinājums tikpat labi var slēpt gan kaut ko bezgala banālu, gan arī lasītājam līdz šim nezināmu (un dzīvē noderīgu) uzņēmējdarbības metodi, risinājumu, formulu.

1. Nu, piemēram, fantastiski pelnošā uzņēmuma Mikrotīkls saimnieki 2012. gadā pēkšņi izņēmuši dividendēs 21,28 miljonus latu (vairāk nekā 30 miljonus eiro). Jaunas kapitāldaļas Latvijā reģistrētos uzņēmumos it kā nav parādījušās, bet abi kungi nerada iespaidu, ka varētu būt patērējušies jaunai jahtai vai privātajai lidmašīnai. Tātad uzņēmējdarbības paplašināšanās kaut kur citur pasaulē?…

2. Uldis Asars pērn atkal spējis nopelnīt iespaidīgu summu – 5 607 721 eiro. Cik patiešām interesanti būtu noskaidrot, kādā tieši veidā viņš – viens no bankrotējušā Nelss koncerna saimniekiem – spēja atgriezties Latvijas biznesa elitē, kamēr par otru kompanjonu Andri Sihtoru nekas nav dzirdams. Cik uzņēmējiem gan varētu palīdzēt šāds patiess, detalizēts stāsts…

3. Veseliem trim uzņēmējiem, kuru vidū ir arī savulaik pazīstamais Vilis Dambiņš, fantastisku peļņu devusi SIA Universālais Termināls. Kas tā tāda, no kurienes radusies, ar ko nodarbojas, ja spējusi uzrādīt tik izcilus rādītājus?

4. Pazīstamā lauksaimniecības uzņēmēja Gata Karlova atraitne Inese Karlova ir megapelnītāju sarakstā ar 2 359 257 eiro. Bet turpat piebilde – tas, vai šī kundze arī nākamgad iekļūs megapelnītāju sarakstā, lielā mērā atkarīgs no tiesas lēmumu viņai simtprocentīgi piederošās SIA PS Līdums maksātnespējas lietā. Kā tieši iespējams savienot šādas šķietami tik dažādas situācijas?

5. Olga Marija Tomkus (pagājušā gada peļņa – 1 890 283 eiro) vēl pērn viņa ar gandrīz divu miljonu eiro zaudējumiem ierindojās 24.vietā lielāko zaudētāju topā, tad šogad viņai jau atradusies vieta starp lielākajiem pelnītājiem, ko lielākoties nodrošinājusi tieši tā pati kompānija – piena lopkopības uzņēmums Beibeži, kas iepriekš bija sarūpējusi iespaidīgos zaudējumus. Kā tieši tas iespējams?

6. Tik daudz, tik ļoti daudz ir plašākai sabiedrībai tik nepazīstamu uzņēmumu, kas strādā ar daudzmiljonu peļņu. Arts Plaza, G.S.pro, AL Investīcijas, Vlakon, Oritaun, Tehnocentrs, Centrālais Tenisa klubs – visi šie uzņēmumi pērn guvuši miljona eiro un lielāku peļņu. Ko tieši tie dara, kā tieši spēj nopelnīt?…

7. Kamēr Ulda Mierkalna uzņēmums Pata AB gūst zaudējumus, ar iespaidīgu peļņu var dižoties viņam kā vienīgajam īpašniekam piederošā SIA Kubit, kas šā gada sākumā nopirka pusi no SIA Ekra Capital, kuras otra puse pieder… Latvijas Garantiju aģentūras valdes priekšsēdētājam Klāvam Vaskam un kas jau 2012.gadu pamanījās slēgt ar trīs reizes lielāku peļņu nekā apgrozījums. Cik patiesi interesanti, vai ne?

8. Esat kaut ko dzirdējuši par tādu Juri Līni un Andreju Kivacki? Izrādās, viņiem pieder sludinājumu portāls ss.lv, kas pērn pamanījies nopelnīt 1,17 miljonus eiro katram no saviem īpašniekiem. Fantastisks peļņas rādītājs, vai ne? Un neviens par viņiem neko neraksta, nevēsta, neziņo…

9. Larisa Sviridova atkal ir zaudētāju TOPa pirmajā pozīcijā ar 38 272 728 eiro. Kā viņai tas izdodas? Protams, viņas Jūrmalas projekti bija milzīgi, bet, ka gadu pēc gada zaudējumos tiek norakstītas tik fantastiskas summas, – kādi gan grāmatvedības brīnumi tur notiek?

10. Lielāko dividenžu saņēmēju simtnieku noslēdz būvuzņēmēja kundze Dace Putniņa, un Lursoft dati rāda, ka tieši no viņai piederošās SIA Arhitektu firmas KUBS tieši Maximas katastrofas gadā dividendēs izņemta pietiekami iespaidīga summa – 313 tūkstoši eiro. Nejaušība vai kas cits?…

Šo uzskaitījumu varētu turpināt un turpināt, un turpināt, bet doma jau tāpat skaidra, vai ne? Ieinteresētam lasītājam jaunie Kapitāla TOPi var būt nebeidzamu brīnumu, pārsteigumu un atrisināmu intrigu avots.
Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Jūs varat izmantot šādas HTML birkas un atribūtus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

VIRZIES ĀTRĀK, REDZI TĀLĀK, DOMĀ PLAŠĀK!

Seko mums